

W przypadku stali konstrukcyjnej należy wziąć pod uwagę szczególne względy, aby upewnić się, że nie jest ona w niebezpiecznych warunkach zagrożenia pożarowego. Charakterystycznie beton zbrojony nie stanowi zagrożenia w przypadku pożaru, a nawet jest odporny na rozprzestrzenianie się ognia i zmiany temperatury. W ten sposób beton staje się doskonałą izolacją, poprawiając zrównoważony rozwój otaczającego go budynku poprzez zmniejszenie ilości energii potrzebnej do utrzymania klimatu.
Styropian Białystok a korozja
Przy wyborze materiału konstrukcyjnego należy wziąć pod uwagę cykl życia budynku. Niektóre materiały są podatne na korozję spowodowaną przez otaczające je elementy, takie jak woda, ciepło, wilgoć lub sól. Podczas montażu materiału konstrukcyjnego należy uwzględnić szczególne względy, aby zapobiec potencjalnemu zagrożeniu korozyjnemu. Należy to również wyjaśnić osobom znajdującym się w budynku, ponieważ w celu zapobieżenia korozji mogą, ale nie muszą istnieć niezbędne wymogi konserwacyjne. Na przykład stal konstrukcyjna nie może być narażona na działanie środowiska, ponieważ wilgoć lub inny kontakt z wodą powoduje jej rdzewienie. Rdza stalowa narusza integralność konstrukcyjną budynku i stanowi potencjalne zagrożenie dla resztki budynku lub jego otoczenia. Materiałem konstrukcyjnym jest styropian.
Charakterystyka – Ogólnie rzecz biorąc, beton składający się z cementu portlandzkiego, wody, kruszywa budowlanego (grubego i drobnego) oraz stalowych prętów zbrojeniowych (zbrojenia) jest tańszy w porównaniu ze stalą konstrukcyjną.
Styropian Białystok a beton zbrojony
Wytrzymałość – beton jest materiałem kompozytowym o stosunkowo wysokich właściwościach wytrzymałościowych przy ściskaniu, ale bez wytrzymałości na rozciąganie/przewodności. To z natury rzeczy sprawia, że beton jest użytecznym materiałem do utrzymania ciężaru konstrukcji. Beton wzmocniony zbrojeniem stalowym daje konstrukcji większą wytrzymałość na rozciąganie, a także zwiększa plastyczność i elastyczność.
Konstrukcyjność – beton zbrojony należy wylać i pozostawić do stwardnienia lub utwardzenia. Po utwardzeniu (zwykle 1-2 dni) beton musi utwardzić się w procesie, w którym zachodzi reakcja chemiczna między cząsteczkami cementu a wodą. Proces utwardzania kończy się po 28 dniach, jednak budowa może być kontynuowana po 1-2 tygodniach, w zależności od charakteru struktury. Beton może być wykonany w prawie każdym kształcie i rozmiarze.
Około połowa kosztów wykorzystania betonu zbrojonego w projekcie konstrukcyjnym związana jest z budową szalunku. Aby zaoszczędzić czas, a tym samym koszty, elementy konstrukcyjne z betonu mogą być prefabrykowane. Dotyczy to belek żelbetowych, dźwigarów lub słupów wylewanych poza miejsce budowy i pozostawianych do utwardzenia. Po utwardzeniu element betonowy może zostać dostarczony na plac budowy i zainstalowany w razie potrzeby. Ponieważ element betonowy został wcześniej utwardzony w miejscu montażu, budowa może być kontynuowana natychmiast po montażu.